Coraz częściej słyszymy o ludziach, który chcą zdobyć pasma górskie w Tatrach i największe szczyty, takie jak Rysy czy Kasprowy Wierch w uroczych balerinkach czy sandałkach z cieniutkimi rzemykami. Przyznajmy, trzeba być naprawdę odważnym (a raczej bardzo głupim i nieodpowiedzialnym), żeby udać się na wycieczkę w góry bez odpowiedniego stroju, sprzętu, prowiantu i rozeznania trasy. Wybierasz się w góry? Bądź odpowiedzialny!

Niezbędny ekwipunek każdego turysty
Jedzenie, woda oraz kilka dodatków to niezbędny ekwipunek każdego turysty. W plecaku przeznaczonym na wycieczki górskie powinny znaleźć się:
– co najmniej jedna butelka wody (najlepiej niegazowanej) na jednego uczestnika wycieczki;
– energetyczne i kaloryczne przekąski – czekolada/batonik;
– tabletki przeciwbólowe, chusteczki higieniczne, plastry na odciski.
W czasie wyczerpującej aktywności fizycznej w górach należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. W przypadku nieco chłodniejszych temperatur z pewnością przyda się jeszcze termos z ciepłą kawą i herbatą. Zawsze warto zatrzymać się na drugie śniadanie lub obiad w jednym ze schronisk górskich, gdzie zjemy ciepły posiłek. Lepiej nie martwić się o kaloryczność posiłków – podczas wspinaczki stracimy naprawdę wiele energii.
Jeśli chcesz odrobinę ułatwić sobie górską wędrówkę, to zabierz z sobą również kijki.

Jak ubrać się góry?
Szpilki na Giewoncie? Zdecydowanie odradzamy! Odpowiedni ubiór podczas wycieczek górskich to absolutna podstawa. Lepiej nie wybierać się na górskie szczyty bez:
– termoaktywnej odzieży, która utrzyma temperaturę ciała i będzie zapobiegać zbędnemu przegrzaniu;
– butów z wzmocnioną podeszwą i ochronną warstwą na kostki;
– kurtki przeciwdeszczowej;
– czapki przeciwsłonecznej;
– w przypadku niższych temperatur: rękawiczek i czapki;
– grubych skarpetek, także na zmianę.
Najbardziej istotny będzie z pewnością wybór butów – w tym przypadku nie warto oszczędzać, lecz kupić buty ze wzmocnioną podeszwą. Dzięki temu nie odczujemy nierówności terenu oraz kamieni. Buty w góry warto wcześniej rozchodzić zanim wybierzemy się na bardziej wymagający i dłuższy szlak.
W górach najlepiej ubierać się warstwowo –w razie nagłego skoku temperatury po prostu wrzucimy bluzę czy kurtkę do plecaka.

Plan trasy wycieczki – dostosowanie wędrówki do możliwości
Nie można wybierać się w góry bez zaplanowania drogi, którą zamierzamy przejść. Inaczej będzie w przypadku górskich dolin, a zdecydowanie inaczej wtedy, kiedy zamierzamy zdobyć jeden z górskich szczytów. Samo wejście na szczyt to tak naprawdę dopiero połowa sukcesu. Dla wielu strome zejście ze szlaku może okazać się jeszcze bardziej wymagające.
Ze szlaku górskiego należy zejść jeszcze za dnia, po zmroku o wiele trudniej o wypadek czy pomyłkę trasy. Przebieg trasy należy dostosować do możliwości najsłabszego uczestnika wycieczki. Wato wcześniej udać się na nieco mnie wymagający szlak, żeby sprawdzić własne możliwości.
W górach możemy zaufać telefonowi komórkowego z GPS-em lub aplikację Google Maps, ale zdecydowanie lepszą alternatywą będzie wydrukowanie mapy z oznaczeniami poszczególnych szlaków i numerami telefonu do służb ratunkowych.

Wybierasz się w góry? Bądź odpowiedzialny i to nie tylko za siebie, ale także za pozostałych uczestników wycieczki. Bez przygotowania fizycznego naprawdę trudno zdobywać najwyższe szczyty w okolicach Zakopanego – Kasprowy Wierch czy Rysy. Lepiej na początku porywać się nieco mniej wymagające trasy. W każdym przypadku powinien przyświecać nam jeden cel – bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *